Jak zbudować donicę do ogrodu lub parku?

0
Jak zbudować donicę do ogrodu lub parku?

 

W ostatnich czasach bardzo popularne stało się wykonywanie rzeczy – czy do do domu czy biura – własnoręcznie. Tak zwane DIY czyli „Zrób to sam” cieszy się coraz większą popularnością. W Sieci dostępnych jest całe mnóstwo pomysłów na wykonanie różnego rodzaju przedmiotów. Możemy samodzielnie wykonać nawet donicę ogrodową czy parkową. Wystarczy, że zaopatrzymy się w niezbędne do tego celu materiały znajdziemy chwilę wolnego czasu i niewielkim nakładem finansowym, możemy stworzyć dokładnie taką donicę parkową jaką tylko będziemy chcieli.

Do wykonania donicy parkowej będziemy potrzebować…Starej, betonowej, donicy. Niezbędna do tego celu będzie też szlifierka oraz farba w wybranym przez nas kolorze. Do zabezpieczenia donicy przed działaniem czynników atmosferycznych, potrzebny będzie lakier. Jeśli będziemy chcieli dodatkowo ozdobić nasza donicę, na przykład kamieniami, będzie też potrzebny specjalny klej.

Pierwszym krokiem do wykonania naszej donicy, będzie zeszlifowanie wierzchniej warstwy donicy. Po ukończeniu szlifowania powinniśmy otrzymać tak zwany efekt starego kamienia. Następnie, zależnie od tego czy chcemy ozdabiać naszą donicę kamieniami, czy też nie, nakładamy klej do kamieni. Powinniśmy go bez problemu dostać w każdym markecie budowlanym. Tego typu artykuły wyposażone są w dokładną instrukcję obsługi, więc nie powinniśmy mieć większego problemu z zastosowaniem kleju. W przypadku, kiedy decydujemy się jedynie na pomalowanie przez nas donicy na wybrany przez nas kolor, musimy pamiętać o zabezpieczeniu jej werniksem bądź innym preparatem, chroniącym farbę przez ścieraniem czy odpadaniem. Jeśli chodzi o zastosowanie werniksu, podobnie jak w przypadku kleju do kamieni, instrukcja oraz sposób aplikacji powinny być szczegółowo opisane bądź na opakowaniu, bądź też w dodatkowej instrukcji.

Clipboard07

Nasza donica w zasadzie jest już gotowa. Jeśli chodzi o ozdobienie jej kamieniami, możemy je nakleić tez na farbę. Jeśli chcemy, by nasza donica jednocześnie była kolorowa ale też zawierała elementy kamienne, spokojnie możemy sobie na to pozwolić. Będzie to na pewno wymagało od nas więcej cierpliwości ale tez i zdolności manualnych. Kamienie na naszej donicy możemy aplikować ręcznie, bądź też za pomocą specjalnej pęsety. Tak naprawdę, jedynym ograniczeniem przy tworzeniu donicy parkowej czy też ogrodowej jest nasza wyobraźnia.

Zaaplikowane na donicy kamienie możemy dodatkowo pokryć specjalnym lakierem. Wtedy nie będą odcinały się od połyskującej farby. Możemy je jednak też zostawić matowe – kamień w samym swoim założeniu jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, więc nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczania go.

Do tak wykonanej donicy możemy już wsadzić wybraną przez nas roślinę. Dla lepszego efektu wizualnego, po wsadzeniu rośliny, możemy przysypać ziemię niewielka ilością kamieni – na pewno będą dobrze komponowały się z tymi, którymi donica została ozdobiona. Przy przysypywaniu ziemi, musimy jednak uważać, by zostawić dostęp na wchłanianie przez roślinę wody. W związku z tym, kamienie nie mogą być ułożone zbyt gęsto – dobrze jest zostawić szczeliny przez które woda bez problemu będzie mogła wsiąkać do ziemi.

Leave a Reply

Name
Name*
Email
Email *
Website
Website

*