O czym należy wiedzieć kupując donicę na rośliny? Które donice zapewnią roślinom najlepsze warunki wzrostu i rozwoju? Ostatecznie – jaki kształt, kolor i faktura donicy podkreśli naturalną urodę kwiatów? Te wszystkie pytania powinien zadać sobie każdy, komu zależy na tym, aby jego ogród był urządzony w przemyślany i estetyczny sposób. Donice, wbrew pozorom, mogą w znaczący sposób przyczynić się do podniesienia walorów estetycznych ogrodu lub tarasu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dla osób, które stoją przed zadaniem zakupu donic na kwiaty do ogrodów, parków, na tarasy i balkony.
Materiał
Po pierwsze, należy zastanowić się nad tym, z jakiego materiału powinna być donica. Rośliny ustawiane w domach i w ocieplanych oranżeriach mają zupełnie inne wymagania niż rośliny całoroczne, które zostawiamy na zewnątrz.
Rośliny, które zostają w ogrodzie na zimę, nie muszą być stale podlewane tak jak rośliny zimujące w domu. Są to zwykle rośliny o solidnym ukrzewieniu, mocnych łodygach i rozbudowanym systemem korzeniowym. Nie wymagają ochrony przed utratą wody, niekonieczne jest także ustawianie ich w miejscach szczególnie nasłonecznionych. Jednocześnie, muszą być na tyle stabilne, aby nie groziło im przewrócenie się pod wpływem wiatru. Idealnie pasują do nich donice technorattanowe, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych i na działanie czynników mechanicznych. Ogromnym plusem jest ich wygląd – wyjątkowo estetyczny i schludny, który w dodatku nie zmienia się wraz z upływającymi kolejnymi porami roku.
Donice technorattanowe idealnie nadają się dla roślin zimujących na zewnątrz,
fot. Ogrodosfera
Szukając donic, które będą odpowiednie dla kwiatów i pozostałych roślin pozostawianych na tarasie zimą, unikajmy tych, które są zbudowane ze szkła, metalu lub z plastiku.
Donice ze szkła
Donice ze szkła są dobre dla roślin takich jak storczyki, których korzenie również potrzebują dostępu do światła. Rośliny uprawiane w szklanych doniczkach zwykle pasują idealnie do ogrodów urządzonych w stylu minimalistycznym lub stylizowanych na ogrody japońskie. Szklane doniczki nie powinny być ustawiane na zewnątrz w czasie, gdy panują ujemne temperatury.
Szklana doniczka na storczyk, który potrzebuje nasłonecznienia systemu korzennego
Donice metalowe
Donice metalowe natomiast łatwo zamarzają w czasie zimy. W konsekwencji, zagraża to korzeniom rośliny. W tym przypadku nie ma znaczenia to, że roślina jest przystosowania do przebywania w czasie zimy na zewnątrz. Nawet rośliny iglaste, które sprawdzają się idealnie w zimowych ogrodach, potrzebują ochrony przed mrozem w swojej warstwie korzennej. W naturalnych warunkach przed zamarznięciem korzeni ochrania je ziemia. Gdy wyjmiemy roślinę z ziemi i umieścimy w doniczce, wówczas ochrona przed zimnem powinna być wzmocniona. Takiej ochrony nie zapewni na pewno donica z metalu. Tak naprawdę nawet donice zrobione z materiałów mocniej izolujących przed utratą ciepła (jak drewno) nie będą nigdy dostateczną ochroną dla roślin. Dlatego, jeśli decydujemy się zostawić roślinę na tarasie w zimie, postarajmy się zorganizować dodatkowy materiał izolacyjny na doniczki.
Donice metalowe świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach stylizowanych na industrialne.
Donice metalowe wyglądają doskonale z ziołami i niewielkimi drzewkami o silnych korzeniach (np. typu bon sai). Pamiętajmy jednak, że tego typu doniczki tak jak szybko zamarzają, tak też szybko się nagrzewają. Dlatego ustawianie ich na nasłonecznionym parapecie może mieć negatywne konsekwencje w przypadku niektórych gatunków roślin.
Donica a styl ogrodu
Pamiętajmy też, że donice: ich rozmiar i materiał, z którego są wykonane, powinny pasować do stylu, w którym utrzymujemy nasz ogród. Bardzo trudno jest stworzyć harmonijny ogród naturalistyczny lub dziki ogród angielski, jeśli usadowimy w nim rośliny w metalowych, surowych w formie donicach. Zwłaszcza jeśli tymi roślinami będą np. oszczędne klony japońskie.
Dla domów i ogrodów utrzymanych w stylu rustykalnym, prowansalskim najczęściej zarezerwowane są donice wykonane z materiałów naturalnych: są to na przykład donice drewniane, wiklinowe, rattanowe lub ceramiczne. Natomiast ogrody w stylu minimalistycznych lub na przykład w stylu zen, dobrze znoszą donice utrzymane w prostych, geometrycznych formach. Dobrze sprawdzi się tutaj plastik, technorattan, metal i niekiedy szkło.
Donice drewniane
Donice z drewna pasują niemal do każdego typu roślin. Drewno, jeśli jest odpowiednio zadbane, będzie nam służyć przez lata. Jeśli jednak nie chcemy spędzać zbyt dużej ilości czasu na pielęgnowania naszego ogrodu i na przesadzaniu roślin doniczkowych, wówczas powinniśmy zrezygnować też z drewna jako materiału budulcowego dla doniczek. Drewno musi być zaimpregnowane, rośliny z drewnianych donic okresowo przesadzane. Konieczne jest także kontrolowanie ilości wody, która ma kontakt z doniczką: jeśli jej nadmiar nie będzie odprowadzany, wówczas doniczka może szybko zbutwieć i stać sie siedliskiem chorobotwórczych grzybów.
Plastikowe donice na kwiaty
Plastikowe donice na kwiaty należą do najpopularniejszych: są najtańsze z możliwych, mogą występować w niemal dowolnych wzorach i kolorach, a poza tym są bardzo trwałe. Niestety jednak, mogą odbarwiać się pod wpływem działania promieni słonecznych. Nie przepuszczają też powietrza, co pozostaje nie bez wpływu na niektóre gatunki roślin.
Donice ceramiczne
Zdecydowanie najzdrowszym materiałem z punktu widzenia roślin jest ceramika (glina lub terakota). Doniczki ceramiczne wyglądają naturalnie, nie przytłaczają aranżacji ogrodu swoja obecnością, pasują do niemal każdego rodzaju rośliny. Ceramika cechuje się wysoką porowatością, co powoduje, że roślina umieszczona w doniczce z ceramiki może oddychać. Niestety, szybciej będzie ona także w takim układzie traciła wodę. Dlatego rośliny, które nadają się do umieszczenia ich w doniczkach ceramicznych powinny mieć mniejsze niż inne wymagania pod względem nawilżenia. Donice ceramiczne nie powinny być umieszczane na zewnątrz: są niezwykle podatne na pekanie pod wpływem czynników atmosferycznych.
Donica gliniana, wyjątkowo odporna na działanie czynników takich jak słońce, wilgoć, wiatr
Zadbajmy o odpływ wody z doniczki
Niezależnie od materiału, z którego będzie wykonana interesująca nas donica, pamiętajmy, aby miała ona w dolnej warstwie drenaż, który ułatwia odpływanie nadmiaru wody. Może to być niewielka warstwa żwirku lub gruboziarnisty piasek. Przy robieniu drenażu należy zwrócić uwagę, aby nie zatkał on otworów odpływowych.
Niektóre doniczki kupowane w sklepach nie posiadają otworów odpływowych. Należy je w takim wypadku wykonać samodzielnie. Dotyczy to zwłaszcza donic plastikowych, które nie przepuszczają powietrza ani nie są w żadnym stopniu higroskopijne, tak jak donice ceramiczne. Po zrobieniu otworów odpływowych, należy postawić doniczkę na podstawce, w której może gromadzić się woda. Pamiętajmy przy tym, aby zapewnić wodzie możliwość wypłynięcia – jeśli umieścimy doniczkę zbyt blisko podstawki, będzie to niemożliwe.
Wygląd donicy
Wybór odpowiedniego kształtu, wielkości i koloru donicy to kwestia bardzo indywidualna. Wybierzmy taką donicę, która pasuje do naszych upodobań i wyobrażeń na temat naszego miejsca do odpoczynku, jakim jest zwykle ogród, taras lub balkon, na których owe donice stoją, tworząc wespół z innymi elementami specyficzny klimat. Pamiętajmy jednak, że istnieją pewne zasady, których trzymanie się pomoże nam stworzyć harmonijny i dość udany estetycznie zakątek. Przede wszystkim, jeśli kupujemy duże donice, postarajmy się, aby miały one jednolity kolor i wtapiały się kolorystycznie w tło.
Donica metalowa może wyglądać efektownie również na zewnątrz
Po drugie, dobrze jest trzymać się zasady mówiącej, że im bardziej „pstrokata“ roślina, tym bardziej doniczka ją trzymająca powinna być neutralna wizualnie. W przeciwnym wypadku uzyskamy efekt bałaganu estetycznego i tym sposobem możemy doprowadzić nawet do sytuacji, kiedy ogród przestanie kojarzyć nam się z miejsce przynoszącym ukojenie dla zmysłów.
Jaki rozmiar?
Określając rozmiar donic, kierujmy się także dobrem roślin – im większa roślina, tym silniej rozwinięty korzeń, a co za tym idzie: do jej prawidłowego funkcjonowania potrzebna jest odpowiednio duża donica. Ocenia się, że wysokość donicy powinna odpowiadać jednej trzeciej wysokości rośliny. W miarę rozrostu kwiatów, należy przesadzać je do coraz większych kwiatów. Kwiaty w donicach zbyt płytkich będą szybciej wysychały niż inne.
Duże donice na kwiaty
Rozmieszczenie donic
Rozmieszczenie donic nie powinno być kwestią przypadku. Niestety jednak, w wielu przypadkach jest tak, że kolejne rośliny do ogrodu kupujemy w różnych odstępach czasowych, co siłą rzeczy może wywołać chaos. Jest tak zwłaszcza wtedy, kiedy donice kupujemy pod wpływem impulsu, kierując się przede wszystkim tym, że spodobały nam się podczas naszego pobytu w sklepie. Dlatego należy uświadomić sobie, że najważniejszy jest dobry pomysł na aranżację ogrodu, którego należy następnie konsekwentnie się trzymać.
Aby uniknąć wrażenia chaosu, należy na przykład przyjąć zasadę, zgodnie z którą jednemu gatunkowi kwiatów powinien mieć zarezerwowany jednolity typ donic. Dla roślin innego gatunku użyjmy innego rodzaju donic. Starajmy się stawiać donice grupowo.