DIY – ławka ogrodowa

0
DIY – ławka ogrodowa

 

Ostatnimi czasy bardzo modne stało się majsterkowanie. Pomału odchodzimy od stereotypu, który zakładał, że majsterkować mogą tylko mężczyźni. W Sieci dostępnych jest mnóstwo poradników mówiących o tym, jak można bardzo małym kosztem wykonać chociażby meble ogrodowe. Poniższy tekst, powinien okazać się bardzo pomocny, jeśli myślimy o zrobieniu ławki ogrodowej. Niewielkim nakładem czasu jak i pieniędzy, jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać ławkę ogrodową, dokładnie taką, jaką chcemy.

Zanim przystąpimy do pracy, musimy zaopatrzyć się w niezbędne do stworzenia ławki komponenty. Przede wszystkim, będziemy potrzebować drewnianych listew. Możemy je uzyskać ze starych palet. Oprócz tego potrzebne będą też belki o przekroju kwadratowym. Wykorzystamy je do skonstruowania nóg naszej ławki. Niezbędnym narzędziem do wykonania ławki ogrodowej będzie też piła oraz tarcza do ścierania drewna. Mając do czynienia z drewnem nie możemy postawić na sklejanie go, ponieważ nie będzie to dostatecznie trwały sposób połączenia. Dlatego też musimy zaopatrzyć się we wkrętaki bądź gwoździe, którymi bez problemu połączymy poszczególne elementy ławki ogrodowej. Przy każdej konstrukcji z drewna, która ma w założeniu znajdować się na powietrzu, należy pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu materiału. W związku z tym, podejmując się wykonania ławki ogrodowej, musimy nabyć impregnat do drewna. Nie kosztuje on wiele, a daje gwarancję tego, iż nasza ławka ogrodowa będzie odporna na działanie czynników atmosferycznych i posłuży nam przynajmniej przez kilka sezonów.

Kiedy mamy już wszystkie niezbędne materiały, przecinamy naszą paletę na dwie części: mniejszą i większą. Większa będzie służyła nam za siedzisko, zaś mniejsza – za oparcie. Następnie docinamy na pożądaną przez nas długość belki o przekroju kwadratowym. Jeśli będą one dość długie, wystarczą dwie. Po przecięciu ich w połowie otrzymamy cztery nogi naszej ławki.

2486309532_5daeca9678_z

Kiedy mamy już pocięte poszczególne elementy naszej ławki, pozostaje nam je w odpowiedni sposób połączyć. Oparcie ławki mocujemy do siedziska pod takim kątem, jaki jest przez nas pożądany. Musimy jednak pamiętać, by nie był on zbyt duży. Wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że ławka po pierwsze będzie niestabilna a po drugie – niewygodna. Z pewnością wygodniej będzie najpierw przykręcić nogi ławki ogrodowej do siedziska, na samym końcu zaś, zająć się oparciem.

Po skręceniu wszystkich elementów, jeśli chcemy, możemy wyszlifować ławkę. Jeśli jednak belki, z których jest ona zrobiona, będą stosunkowo gładkie, nie ma takiej potrzeby. Po wyszlifowaniu naszej ławki, koniecznie musimy ją zaimpregnować. Możemy do tego celu użyć albo pędzelka albo zwykłej szmatki. Wystarczy lekko zamoczyć szmatkę w impregnacie, bądź roztworze impregnatu ( zależnie od tego jaka będzie instrukcja) i stopniowo, bardzo dokładnie przecierać naszą ławkę ogrodową. Musimy pamiętać, by po zaimpregnowaniu ławki, pozostawić ją do wyschnięcia. Czas schnięcia impregnatu, powinien być dokładnie określony na opakowaniu i do tego należy się stosować.

Kiedy nasza ławka ogrodowa wyschnie, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko dobór odpowiednich poduszek ewentualnie koca czy pledu i możemy spokojnie na niej usiąść i na przykład przeczytać książkę czy, jeśli pogoda dopisze – poopalać się.

Leave a Reply

Name
Name*
Email
Email *
Website
Website

*