Przestrzeń publiczna, zwłaszcza parki, miejskie skwery i place to miejsca, które można doskonale wykorzystać do aktywizacji mieszkańców. Im większa integracja społeczności osiedla czy dzielnicy, tym większe poczucie bezpieczeństwa i zadowolenie z życia w danym miejscu. Jak zaplanować przestrzeń publiczną, żeby sprzyjała nawiązywaniu kontaktów i aktywnemu spędzaniu czasu? O co zadbać w parkach i na miejskich skwerach? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Przestrzeń publiczna – miejsce integracji i aktywizacji mieszkańców
Przestrzeń publiczna to obszar, który ma szczególne znaczenie w zaspokajaniu potrzeb mieszkańców. Sprzyja ona nawiązywaniu kontaktów, pozytywnie wpływa na jakość życia w okolicy – pod warunkiem, że jest dobrze zagospodarowana.
Bardzo atrakcyjne tereny pozostają zwykle w centrum zainteresowania inwestorów, zwłaszcza deweloperów, którzy decydując się na inwestycje w okolicy, są zainteresowani aktywnym uczestnictwem w planowaniu i kształtowaniu przestrzeni publicznych w okolicy.
Planiści takich przestrzeni muszą uwzględnić potrzebę ochronę tradycji miejsca, lokalnej kultury, ale także wspieranie rozwoju aktywności społecznych, wzmacnianie jej. Jak to zrobić? Nic nie integruje lepiej, niż wspólne spędzanie czas, np. grając wspólnie w piłkarzyki, ping-ponga czy szachy.
Zagospodarowanie przestrzeni publicznej – o czym pomyśleć?
Doskonałym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni publicznej jest umieszczenie w niej stołów betonowych o różnorodnym przeznaczeniu. Planując przestrzeń, warto uwzględnić, ze w sezonie wiosennym i letnim spędzają tu czas rodziny z dziećmi, młodzież, pary, grupy znajomych, ale także dzieci. Co więc powinno się tu znaleźć?
Świetnym rozwiązaniem są duże stoły z ławkami, przy których można odpocząć podczas spaceru, zorganizować sobie piknik czy pograć w planszówki. Inna opcja to betonowy stół do piłkarzyków – gry uwielbianej przez dzieci, młodzież. Przykłady betonowych stołów o zróżnicowanym przeznaczeniu można zobaczyć na stronie eco-market.pl.
Idealnym rozwiązaniem dla seniorów, ale także młodych ludzi, jest ustawienie w parkach i przy skwerach i placach stołów do gry w szachy. Gra doskonale integruje i wspiera rozwój intelektualny. W wielu miejscach, gdzie ustawiono takie stoły, od wiosny od jesieni organizowane są nawet turnieje szachowe na świeżym powietrzu. Alternatywą jest też gra w chińczyka.
Kolejna proporcja, to stoły do ping-ponga – relaks w parku podczas uderzania małej piłeczki to świetny pomysł na spędzenie czasu z przyjacielem, dzieckiem, a nawet z partnerem.
Jak widzisz, jest wiele możliwości zagospodarowania przestrzeni publicznej tak, by sprzyjała ona integracji lokalnej społeczności i ich aktywizacji. Niezależnie od tego, które z nich staną w parku lub przy miejscowym skwerze – mieszkańcy na pewno będą zachwyceni możliwością spędzania czasu aktywnie, blisko miejsca zamieszkania.